MH Interiér

facebook

Tapetování

Postup prací při tapetování

Důležitější než tapeta je povrch stěny

Chcete-li mít bezchybně vytapetováno, potřebujete k tomu dokonalý povrch stěn. Zeď musí být především hladká, rovná a bez prasklin. Vliesová, vinylová, papírová ani textilní tapeta žádné nerovnosti neschová, naopak, dokonale ke zdi přilne a zkopíruje veškeré nerovnosti. My před samotným tapetováním stěnu brousíme speciální bruskou s odsáváním. Stěna poté nemá žádné nerovnosti, které by mohly tapetu znehodnotit a zároveň nezpůsobíme žádné znečištění interiéru. 

Protože zeď musí být čistá a bezprašná nezapomeňte na penetraci povrchu stěny!

→ Tapetu nikdy neaplikujte na vrstvy staré malby, či zbytky tapet. Nová tapeta by se i se starými vrstvami odloupla.

 

Jak na aplikaci tapet?

Samotná práce s tapetou vyžaduje především praxi a znalosti materiálů. Ačkoliv se například u vliesových tapet doporučuje pouze aplikace lepidla na zeď, není tomu tak ve všech případech. Záleží na mnoha faktorech, které zná jen zkušený tapetář.

→ Pokud tapetujete sami doporučujeme držet se třech pravidel: 

     1) řidťe se návodem na balení zakoupené tapety
     2) lepidlo namíchejte raději hustější 
     3) nepospíchejte a vše důkladně měřte

 

Jaké vybavení budu potřebovat?

Penetrace, lepidlo, tapetovací stůl, nádobu na lepidlo, váleček na lepidlo, řezák, kovové pravítko, vodováhu, tužku, metr, tapetovací stěrku, pryžový váleček, štafle, 2x měkký hadr.

 

Návod lepení - postup.

Tapetování není práce, která by mohla způsobit znečištění prostoru. Při rekonstrukcích se je tapetování výždy posledním krokem. Někdo doporučuje na podladu umístit ochrannou fólii, avšak při základní opatrnosti můžete tento krok vynechat. Lepidlo jde z podlady či jiného povrchu snadno otřít. 

 

Zatímco penetrace schne, zkontrolujte, zda je na všech tapetových rolích stejné číslo šarže. Tento údaj je zárukou toho, že tapety byly tištěny ve stejné sérii a mají naprosto stejnou barevnost.

Aplikovat tapetu začněte od kraje stěny. Vodováhou si udělejte značky, které určí, kam nalepíte první pruh tapety. Změřte si výšku stropu a připočítejte nahoře i dole cca 5 cm. Uřízněte první pruh tapety. Pruh přilepte přesně podle značek, které jste si udělali. Pokud je tapeta tvořená z pevného materiálu je možné v tuto chvíli ještě čerstvě nalepenou tapetu dousadit - dotlačit tam, kam přesně potřebujete.

→ Opatrnost doporučujeme zejména u papírových tapet, kde hrozí nenávratné poškození. Práci s textilní tapetou nechte vždy na profesionálech. 


Tapetovací stěrkou tapetu důkladně uhlaďte. Vždy postupujte od středu ke krajům. Pruhy tapet lepte přesně na sraz. Spoje silně přitlačte válečkem odshora dolů. Přebytečné lepidlo ve spojích otřete navlhčeným hadříkem a utřete dosucha. Na posledním pruhu v rohu si nechte přesah cca 3 cm po celé délce. Pruh nalepíte a přitlačte do rohu po celé délce hranou tapetovací stěrky. Přesah pak pečlivě odřízněte řezákem s pomocí pravítka. 

 

Tapetování a přesnost

Jako u všeho zboží je i u tapet několik stupňů kvality. Obecně platí čím dražší tapeta, tím kvalitnější výsledný efekt. Levné tapety mají někdy opakující chybu v grafice, která nakonec celou práci znehodnotí. Pokud nemáte v domě zcela rovné zdi, tapeta tuto nerovnost bude kopírovat. Na křivé zdi nelze tapetovat bezchybně!

Pokud jste se rozhodli investovat do vytapetování stěn a koupili drahou tapetu, kontaktujte raději odborníky. Protože s tapetou se nedá pracovat opakovaně, může se stát, že při neúspěchu budete muset vše strhnout, objednat nové role tapety a zkusit vše znovu.  

 

Nakonec jsme se rozhodli kontaktovat odborníka.

MH interiér — Epoxidové lité podlahy. Tapetování. Výroba tapet na zakázku.

Mapa stránek | Kontakty

Realizace webu - Clickmedia 2010